Otrzymałam e-mail, erectile w którym pytająca odnosząc się do sytuacji swojej rodziny wskazała na niepokojące zachowania teściowej, viagra z którą mieszka. Zauważyć można bowiem urojenia prześladowcze, herbal niszczenie przedmiotów, czy też zakłócenia ciszy nocnej. Obawiając się o swoje bezpieczeństwo, autorka e-maila rozważa skierowanie wniosku o ubezwłasnowolnienie, ponieważ jej mąż nie chce się na to zgodzić.
Jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, osoba, które ukończyła 13 lat nie jest w stanie kierować swym postępowaniem, możliwe jest jej całkowite ubezwłasnowolnienie (art. 13 § 1 Kodeksu cywilnego).
W opisywanym stanie faktycznym chodzi zatem o zaburzenia psychiczne, być może chorobę psychiczną.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić do sądu:
1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
3) jej przedstawiciel ustawowy.
W świetle powyższego synowa nie może złożyć wniosku o ubezwłasnowolnienie teściowej.
Warto jednak zastanowić się nad obserwowaniem zachowania teściowej, co może być pomocne przy sporządzeniu wniosku o ubezwłasnowolnienie, także gdy brak historii choroby. Opisywane wyżej zachowania mogą bowiem stanowić właśnie o początkach choroby teściowej. Pamiętać należy, że zdecydowana większość chorób psychicznych cechują okresy nawrotów i emisji. Istotny jest natomiast stan zdrowia psychicznego na dzień orzekania przez sąd w sprawie o ubezwłasnowolnienie. Nie ma zatem znaczenia przekonanie, że w bliżej nieokreślonej przyszłości musi nieuchronnie nastąpić jego pogorszenie. Trudno też z góry zakładać, że niepokojące synową zachowania mają przyczynę w chorobie psychicznej. Z pewnością zagrożenie bezpieczeństwa rodziny powinno doprowadzić do poważnej rozmowy z małżonkiem, a nie do pochopnego składania wniosku o ubezwłasnowolnienie. W sytuacji braku możliwości porozumienia się, możliwe jest skierowanie prośby do prokuratora, aby ten rozważył zasadność złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie.
Pamiętać należy, że Sąd może nałożyć karę grzywny na osobę, która złożyła wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie (art. 545 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego).