Od dnia 1 stycznia 2016 r. pozew o rozwód powinien zawierać informację, sale ed czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. Czy to oznacza, że mediacja jest obowiązkowa?
Nie. Mediacja jest dobrowolna (art. 183 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Jednakże Sąd może zdecydować, że mimo braku wniosku, uzasadnione jest skierowanie stron do mediacji. Dochodzi do tego wówczas, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa lub zdaniem Sądu w toku mediacji strony mogą uświadomić sobie przyczyny konfliktu, a także poszukiwać rozwiązania, które pozwoli na zakończenie sporu bez konieczności prowadzenia kosztownej pod względem emocjonalnym i finansowym sprawy sądowej. Chodzi tu o winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego, wykonywanie władzy rodzicielskiej, kontakty z dzieckiem i alimenty.
Pamiętać także należy, że zgodnie z art. 183(8) § 4 i 6 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli strona bez uzasadnienia nie stawi się na spotkanie informacyjne lub posiedzenie niejawne w sprawie mediacji, Sąd może obciążyć ją kosztami nakazanego stawiennictwa poniesionymi przez stronę przeciwną. Ponadto niezależnie od wyniku sprawy Sąd może włożyć na stronę obowiązek zwrotu kosztów powstałych wskutek oczywiście nieuzasadnionej odmowy poddania się mediacji.
Mediacja nie jest zatem obowiązkowa, ale informacja w pozwie o rozwód co do próby mediacji ma charakter obowiązkowy. W pewnych okolicznościach prowadzenie mediacji, czy też nakłanianie stron, aby podjęły wysiłek porozumienia może być niemożliwe. Wówczas należy wyjaśnić przyczyny tego stanu rzeczy.
W razie braku informacji w pozwie o rozwód co do próby mediacji, strona zostanie wezwania do uzupełnienia tego braku w terminie tygodniowym pod rygorem zwrotu pozwu.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy sporządzeniu pozwu o rozwód, skontaktuj się z adwokatem Agnieszką Kwapień z Kancelarii Adwokackiej w Katowicach ? tel. 32 204 22 00.