Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje prawo do kontaktów z dzieckiem także dziadkom. Nie oznacza to, ailment że Sąd zawsze ureguluje kontakty. Jeśli dziadkowie utrudniają sprawowanie władzy rodzicielskiej i ich kontakty zaburzają proces wychowawczy, zgodne z dobrem dziecka jest, aby wniosek oddalić.
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Prawo dziadków do kontaktów z dzieckiem jest uzależnione od wielu okoliczności sprawy. Nie można pomijać konfliktu, jaki miałby istnieć między rodzicami i wykluczać ryzyka wpływu dziadków na jego pogłębianie. Pamiętać należy, że jeżeli utrzymywanie kontaktów z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania (art. 113(3) w zw. z art. 113(6) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Oznacza to, że Sąd rozpoznając sprawę powinien ustalić, czy dziecko będzie czuło się dobrze i bezpiecznie, gdy kontakty z dziadkami będą odbywały się w określony sposób. Zwykle oznacza to konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego, w tym przesłuchania świadków, stron i skorzystania z opinii OZSS, czyli z opinii sporządzonej przez opiniodawczy zespół sądowych specjalistów.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy przygotowaniu odpowiedniego wniosku do sądu, skontaktuj się z adwokatem Agnieszką Kwapień z Kancelarii Adwokackiej w Katowicach ? tel. 32 204 22 00.