Czy można domagać się zadośćuczynienia za bezprawne naruszenie dóbr osobistych wynikłe z przymusowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym bez zgody pacjenta?
Przymusowe umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym jest bardzo dotkliwą ingerencją w prawnie chronioną sferę praw człowieka i może odbywać się tylko zgodnie z przepisami ustawy. Osoba, pills która nie jest zdiagnozowana jako chora psychicznie, ani nie stwarza żadnego zagrożenia dla swojego życia, czy życia i zdrowia innych osób ma prawo odmówić zgody na umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym, czy też poddanie się leczeniu.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r., poz. 1375 tj.) przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala następuje za jej pisemną zgodą na podstawie ważnego skierowania do szpitala, jeżeli lekarz wyznaczony do tej czynności, po osobistym zbadaniu tej osoby, stwierdzi wskazania do przyjęcia, a w nagłych przypadkach, w szczególności w przypadku braku możliwości uzyskania pomocy lekarskiej przed zgłoszeniem się do szpitala, osoba z zaburzeniami psychicznymi może być przyjęta do szpitala, za jej pisemną zgodą, bez skierowania, o którym mowa w ust. 1.
Przyjęcia do szpitala psychiatrycznego bez wymaganej zgody pacjenta możliwe jest także w wyniku orzeczenia przez sąd opiekuńczy o takiej potrzebie (art. 29 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego). Jeżeli szpital nie wdraża przewidzianej ustawą procedury uzyskania zgody sądu rodzinnego, to naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. akt I ACa 361/13 stwierdził, że dopuszczalne jest wystąpienie z roszczeniem do szpitala psychiatrycznego o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego bez wymaganej zgody pacjenta jest pozbawieniem wolności osobistej i naruszeniem godności osobistej.
Sąd w powołanym orzeczeniu wskazał również, że zgoda pacjenta na leczenie nie jest równoznaczna ze zgodą na przyjęcie do szpitala psychiatrycznego. Dla odpowiedzialności szpitala nie ma znaczenia okoliczność, że pacjent był leczony, a stan jego zdrowia ulega poprawie.
Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w sprawie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego bez wymaganej zgody, skontaktuj się z adwokatem Agnieszką Kwapień z Kancelarii Adwokackiej w Katowicach ? tel. 32 204 22 00.